Refah’ta şiddetli çatışmalar: Can kaybı artıyor

Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentinin doğusunda İsrail güçleri ile Filistinli direniş grupları arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı bildirildi. 
 
Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları tarafından yapılan açıklamada, Refah’ın doğusuna giren İsrail askerleri ile Kassam birlikleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını belirtildi. İslami Cihad’ın askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri de birliklerinin Refah kentinin doğusuna sızan İsrail güçleriyle çatıştığını kaydetti. 

İsrail ordusunun Refah kentine düzenlediği saldırılarda son 24 saatte 35 kişi öldü, 129 kişi yaralandı. İsrail savaş uçaklarının sivillere ait evleri hedef aldığı saldırılarda hayatını kaybeden kişilerin çoğunun çocuk ve kadınlardan oluştuğu, cesetlerinin büyük kısmının parçalanmış olduğu bilgisi paylaşıldı. 

Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, 6 Mayıs’ta Katar ve Mısır’a, Gazze Şeridi’nde ateşkes anlaşmasına ilişkin önerilerini onayladığını bildirmişti. 

İsrail Savaş Kabinesi ise Refah’ta saldırılara devam kararı almıştı. 

‘SINIR KAPISINDA VESAYETİ REDDEDİYORUZ’

Bu arada Filistinli gruplar, Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı’nda dış vesayeti reddettiklerini bildirdi. 

Filistinli grupların büyük bölümünü bünyesinde barındıran Filistin Ulusal ve İslami Güçler Komitesi, Refah Sınır Kapısı idaresinin ABD’li güvenlik şirketi tarafından üstlenileceğine dair İsrail medyasında çıkan haberlere ilişkin açıklama yaptı. 

Komitenin “Refah Sınır Kapısı veya başka bir sınır kapısına yönelik herhangi vesayeti kabul etmeyeceği” vurgulanan açıklamada, “Bunu bir tür işgal olarak kabul edeceğiz. Bu yöndeki herhangi bir planı bertaraf etmek için işgale karşı verdiğimiz mücadelenin aynısını vereceğiz.” ifadeleri kullanıldı. 

Refah Sınır Kapısı’nın Filistin tarafı idaresinin Filistin’in iç meselesi olduğu kaydedilen açıklamada, tüm kesimlerden bu yöndeki planlarla işbirliğini reddetmeleri istendi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x