İngiltere’den İsrail’e İran uyarısı: Tansiyonu artırmayın

AA

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, İsrail’i İran’a saldırmaması konusunda uyardı.

Cameron, İran’ın “başarısız saldırılarının” Tel Aviv tarafından zafer kabul edilmesi gerektiğini öne sürdü.

İngiliz Bakan, İngiltere’nin Sky News ve ITV televizyonlarının yayınlarına katılarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

İsrail’e seslendi: Tansiyonu artırmayın

Sky News yayınında İran’ın İsrail’e yönelik saldırılarını değerlendiren Cameron, şöyle dedi:

İsrail’deyseniz haklı olarak karşılık vermek için her türlü hakkınızın bulunduğunu düşünürdünüz ve öyle de düşünüyorlar ancak biz tansiyonu artırmamaları gerektiği çağrısında bulunuyoruz.

“İran başarısız oldu”

Saldırıların İran için iki farklı yenilgiye işaret ettiğini kaydeden Cameron, İran’ın saldırılarının hem başarısız olduğunu hem de tüm dünyanın saldırgan taraf olduğunu gördüğünü anlattı.

Cameron, İsrail’in karşılık vermemesini umduğunu belirterek, dikkatlerin tekrar Hamas’a odaklanması gerektiğini söyledi.

Başarısız saldırılar İsrail için ‘zafer’

İsrail’in İran’ın “başarısız saldırılarını” zafer kabul etmesi gerektiğini savunan Cameron, şöyle konuştu:

“Netanyahu ile görüş ayrılıklarımız var”

Cameron, “İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu’nun sağlam bir muhakeme yeteneği var mı?” sorusuna da yanıt vererek şu şekilde konuştu:

Birçok konuda sağlam muhakeme yapabiliyor ancak bazı konularda da keskin görüş ayrılıklarımız var.

“İsraillilere açıkça söyledik”

Sunucu Kay Burley’in “Hangi konularda muhakemesi kötüydü?” sorusuna ise Cameron, şu yanıtı verdi:

Yardımları Gazze’ye sokmaması büyük bir hataydı. Daha fazla sınır geçişinin açılması konusunu İsraillilere açıkça söyledik.

Yardım görevlilerinin Gazze’deki çalışmaları için gerçek bir çatışmasızlık ortamı oluştuğundan emin olmaları gerek ki Dünya Merkez Mutfağı çalışanlarının öldürülmesi gibi korkunç olaylar bir daha yaşanmasın.

“İsrail’de yarattığı endişeyi anlayabiliyorum”

Cameron, İsrail’in İran’ın Şam’daki konsolosluk binasını vurmasının da yanlış bir karar olup olmadığı sorusu üzerine şu ifadeleri kullandı:

İran Devrim Muhafızları’nın her şeyin başladığı 7 Ekim’in sorumlusu Hamas’a destek de dahil tüm dünyada yaptığı korkunç şeylerin İsrail’de yarattığı endişeyi anlayabiliyorum.

Burley’in, “Egemenliği altındaki toprağı saldırıya uğramış İran’ın endişesi hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusu karşısında Cameron, İran’ın Şam’daki konsolosluk binasına yapılan saldırıya verdiği yanıtın orantısız olduğunu söyledi.

Yüzlerce füze ve dronla gerçekleştirilen saldırının binlerce can alabileceğini ifade eden Cameron, İngiltere’nin bir konsolosluğu saldırıya uğradığında ise güçlü karşılık vereceklerini dile getirdi.

“Doğru olanı yaptık”

Cameron, ITV’de katıldığı programda da İsrail’in karşılık vermeyip İran’ın saldırısının başarısızlıkla sonuçlandığını kabul etmesi ve tansiyonu yükseltmemesi gerektiğini yineledi.

İngiltere’nin eski Tahran Büyükelçisi Richard Dalton’ın, İngiliz jetlerinin İran’ın drone’larını engellemesine ilişkin, “İngiltere, kendisini İsrail’le aynı hizaya getirerek hata yaptı.” açıklamasını değerlendiren Cameron, şunları söyledi:

Doğru olanı yaptık çünkü tansiyonun yükselmesini engellemeye çalıştık.

İran destekli grupların dünya ticaretine, küresel güvenliğe ve Orta Doğu’nun istikrarına zarar verdiğini söyleyen Cameron, “Konunun bizimle alakası olmadığı iddialarına katılmıyorum.” dedi.

“İsrail kendisini savunma kapasitesine sahip olmalı”

İsrail’e silah satışlarının askıya alınması tartışmalarının İran’ın saldırılarının ardından yeniden gündeme gelmesine de değinen Cameron, şu ifadelere yer verdi:

İran’ın İsrail’e saldırıları gösterdi ki İsrail’in sadece kendisini savunma hakkına sahip olması gerekmiyor, aynı zamanda kendisini savunma kapasitesine de sahip olması gerekiyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x