Ehliyetlerde Tarihi Değişiklik! Milyonlarca Sürücü İçin O Şart Kaldırıldı

Şubat ayında Meclis’ten geçen düzenleme ile Karayolları Trafik Kanunu’nda milyonlarca sürücüyü ilgilendiren yeni değişiklikler yapılmıştı.

Resmi Gazete’de yayımlanan değişikliğin talimatı tüm sürücü kurslarına iletilirken, ehliyet sahipleri için de yeni bir dönem resmen başlamış oldu.

Geçtiğimiz yıl uzun süre tartışılan düzenleme, bu yıl TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı ve sürücüler için ehliyet sınıfları arasında geçişi kolaylaştıran tarihi bir adım atıldı.

Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan önemli bir değişiklik, Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı’nın ortak çalışmasıyla hayata geçirildi. Kanunda yapılan değişiklikler, birçok ehliyet sahibini ilgilendiriyor olsa da, özellikle Türkiye’de açık ara farklı en çok kişinin sahibi olduğu B sınıf ehliyetlerin yetki ve kullanım alanı, yeni kanun düzenlemesi ile tamamen değiştirildi.

O MOTOSİKLETLERİN TAMAMINI KULLANABİLECEKLER

Yıllardır, B sınıfı ehliyet ile yalnızca 50 cc’lik silindir hacmi bulunan motosikletleri kullanmalarına izin verilen B sınıfı ehliyet sahipleri, yeni düzenleme sonrasında resmen 125 cc ve altındaki tüm motosikletleri kullanabilmek için yetki almış oldu.

Yeni düzenleme ile birlikte, direksiyon eğitimini tamamlayıp ehliyetini alan sürücülerin belgeleri otomatik olarak devreye girecek. Bu sayede, sürücülerin daha geniş bir araç yelpazesine erişimi sağlanmış olacak.

EĞİTİM ŞARTI BULUNUYOR

Önceki düzenlemelere göre, B sınıfı ehliyet sahipleri 50 cc motor hacmi olan motosikletleri kullanabiliyordu. Ancak 50 cc’nin üzerindeki motosikletler için ayrıca motosiklet ehliyeti almak gerekiyordu.

Motosiklet Endüstrisi Derneği Genel Koordinatörü Remzi Öztürk, B sınıfı ehliyet sahiplerinin bundan böyle 125 cc’ye kadar olan motosikletleri kullanabilmesi için gerekli düzenlemenin hayata geçtiğini belirterek milyonlarca sürücüye müjdeli haberi verdi. Ancak, bu değişiklikle birlikte 125 cc’ye kadar motosiklet kullanmak isteyen sürücülerin belirli bir eğitimden geçmeleri gerekecek.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, çeşitli bakanlıkların ortak çalışmalarının tamamlandığını açıklamış ve B sınıfı ehliyet sahiplerinin 125 cc altındaki motosikletleri kullanabilmeleri için eğitim almalarının gerekliliğini vurgulamıştı. Ayrıca Yerlikaya, son dönemde motosiklet kaynaklı trafik kazalarındaki artışa dikkat çekerek, sürücülerin bu eğitimi alarak daha güvenli bir şekilde trafiğe çıkmalarının önemli olduğunu ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x